Siedem cudów świata przyrody

22 Wrzesień, 2019
Miejsca te są znane ze swojego piękna i znajdują się w Azji (4), Ameryce Południowej (2) i Afryce (1).
 

W 2011 r., w wyniku usilnych działań szwajcarskiego biznesmena, eksperci oficjalnie uznali siedem cudów świata przyrody. Konkurs składał się z kilku różnych faz. W końcu dokonano ​​zawężenia listy „kandydatów” do 30. Następnie ludzie na całym świecie mieli możliwość głosowania. Ostatecznie spośród 30 miejsc wybrali siedem cudów świata przyrody.

Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się wszystkiego o tych niesamowitych cudach natury.

Siedem cudów świata przyrody i ich piękno

Cztery z siedmiu naturalnych cudów przyrody znajdują się w Azji, dwa w Ameryce Południowej i jeden w Afryce. Cuda Ameryki Południowej są natomiast wspólne dla co najmniej dwóch krajów. Reszta pozostaje w obrębie tylko jednego państwa. Oto zwycięzcy:

1. Wodospady Iguazu

Pierwszy z nich to wodospady Iguazu. Wodospady położone są na granicy Argentyny i Brazylii w obrębie chronionych parków narodowych. Wodospady to zbiór 275 wodospadów o maksymalnej wysokości 82 metrów, wiązka ta znana jest pod nazwą Diabelska Gardziel (hiszp. Garganta del Diablo).

Wodospady Iguazu, na powyższym zdjęciu, są domem dla 450 gatunków ptaków, setek owadów, 80 gatunków ssaków i dziesiątek gatunków gadów. Do głównych mieszkańców można zaliczyć między innymi kajmana żakare, tukany, jaguary, motyle, mrówkojady, orły, czaple i oceloty.

2. Góra stołowa, jedyny z cudów świata przyrody w Afryce

Drugi z siedmiu cudów natury znajduje się w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki. To góra o wydłużonym kształcie na jej szczycie. Nadano jej więc nazwę „Stołowa” i jest ona symbolem tego regionu.

 
Góra Stołowa, afrykański cud świata przyrody

Góra Stołowa, oprócz tego, że jest jednym z siedmiu cudów natury, jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w regionie. Odwiedzający docierają na szczyt kolejką linową lub wspinając się. Najczęściej spotykanym zwierzęciem na górze jest góralek skalny, który jest ssakiem (nazwa miejscowa dassie). Można również spotkać tam mangusty, żółwie, jeżozwierze i węże.

3. Lasy deszczowe Amazonii, największy z cudów świata przyrody

To drugi z siedmiu cudów natury, który leży w Ameryce Południowej. Las deszczowy rozciąga się na dziewięć krajów: Boliwię, Brazylię, Kolumbię, Ekwador, Gujanę Francuską, Gujanę, Peru, Surinam i Wenezuelę. Jest to największy las na świecie i cechuje się największą na świecie różnorodnością biologiczną.

Amazonia

Fauna amazońskiego lasu deszczowego składa się z małp, jaguarów, pum, tapirów, jeleni, różowych delfinów, anakond, żółwi wodnych, krokodyli, aligatorów, harpii wielkich, papug ary, tukanów, trujących żab drzewołazów i mrówek tnących liście.

 

4. Zatoka Ha-Long

Jest to zbiornik wodny o powierzchni 1500 km² na północ od Wietnamu w Azji Południowo-Wschodniej. Wyróżnia się krasowymi elementami i licznymi wyspami o różnych rozmiarach i kształtach.

Zgodnie z miejscowym językiem Ha Long oznacza „zstępującego smoka”. Legendy opowiadają również o walce smoków przy ratowaniu mieszkańców regionu przed chińskim atakiem.

Siedem cudów przyrody, zatoka ha long

Zatoka Ha Long jest domem dla dwóch ekosystemów: tropikalnego lasu deszczowego i przybrzeżnego obszaru morskiego. Żyją tam dziesiątki gatunków endemicznych, w tym: 10 gatunków gadów, 4 gatunki płazów, 40 gatunków ptaków i 4 gatunki ssaków.

5. Wyspa Czedżu (Jeju)

Następna na liście jest wyspa Czedżu w Korei Południowej. Jest to największa wyspa w kraju, która na przestrzeni dziejów miała różne nazwy. Na wyspie znajduje się góra Halla, wulkan o wysokości prawie 2000 metrów.

Wyspa Czedżu

Wśród gór i lasów tropikalnych występuje kilka gatunków rodzimych i egzotycznych, takich jak różowe ryby.

6. Park Narodowy Komodo

Kolejny z siedmiu naturalnych cudów przyrody, Park Narodowy Komodo, znajduje się w Azji, na Archipelagu Malajskim. Ten park składa się z trzech wysp: Komodo, Padar i Rinca. Wszystkie trzy są natomiast wyspami pochodzenia wulkanicznego.

 
Waran z Komodo

Głównym i najbardziej znanym mieszkańcem parku jest smok (waran) z Komodo. Ten gad ma trzy metry długości i waży do 70 kilogramów. Jest to jedyny gad żyjący w parku.

7. Podziemna rzeka Puerto Princesa

Ostatni z naturalnych cudów świata znajduje się na wyspie Palawan na Filipinach. Jest to park narodowy z wapiennymi skałami, a także z podziemną rzeką, która wpada do morza. Znajduje się tam także jedna z najważniejszych dżungli w Azji.

Siedem cudów świata przyrody, podziemna rzeka

Podziemna rzeka Puerto Princesa obejmuje ponad 5700 hektarów i mieści jedenaście różnych ekosystemów. Ponadto fauna składa się między innymi z borsuków, cywetów, wydr, bażantów, pand i rudawek.