Projekt Żółty Pies ostrzega ludzi przed agresją psa

02 Sierpień, 2019
Ten projekt polega na umieszczaniu kolorowych wstążek na szyi psów, które przebywają w miejscach publicznych, aby mieli świadomość, że dany pies nie czuje się swobodnie i komfortowo w kontaktach z nieznajomymi.
 

Projekt Żółty Pies (Yellow Dog) ostrzega ludzi, którzy potencjalnie będą chcieli pogłaskać twojego psa, że ​​nie lubi on fizycznego kontaktu z nieznajomymi. Psy są niczym ludzie, ponieważ często potrzebują własnej przestrzeni osobistej. Przeczytaj dzisiejszy artykuł i dowiedz się więcej o tym projekcie i jego założeniach.

Czym tak naprawdę jest Projekt Żółty Pies i jakie są jego założenia?

Projekt Żółty Pies to międzynarodowa inicjatywa, która pozwala właścicielom na umieszczenie żółtej tkaniny lub wstążki na smyczy psa, aby zasygnalizować, że potrzebuje on swojej przestrzeni osobistej. Jego celem jest podnoszenie świadomości obcych ludzi na temat potencjalnych reakcji i konsekwencji, jakie może wywołać zbytnie zbliżanie się do zwierzęcia.

Zwierzę może nosić tę żółtą wstążkę z kilku różnych powodów. Może być ono szczeniakiem w trakcie procesu treningowego, a obcy ludzie mogą go przestraszyć lub dezorientować. Może być to również zwierzę, które cierpi z powodu jakiegoś urazu psychicznego.

pies

Ta wstążka jest szczególnie przydatna w przypadkach, gdy danego psa można łatwo nieświadomie przestraszyć, jest nerwowy i nieufny lub wykazuje wrogą i agresywną postawę wobec obcych ludzi i zwierząt. Celem tego projektu nie jest stawianie tych psów w negatywnym świetle.

 

Idea to umożliwienie właścicielom i zwierzętom spokojnych i bezpiecznych spacerów w środowiskach pełnych nieznajomych.

Często na żółtych chustkach stosowanych w tym projekcie widnieje specjalny akronim. „DINOS” – Dogs in need of space (Pies wymagający przestrzeni osobistej).

Projekt Yellow Dog nie propaguje następujących rzeczy:

Istnieje wiele nieporozumień dotyczących elementarnych założeń tego projektu. Pomimo tego używanie żółtej wstążki może być niezwykle korzystne dla Ciebie i Twojego zwierzaka.

winny pies

Najczęstsze uprzedzenia postronnych ludzi dotyczące Projektu Żółty Pies to:

  • Używanie żółtej wstążki nie jest żadnym usprawiedliwieniem do nieszkolenia swojego psa. Ten projekt ma jedynie na celu zapewnienie zwierzakom nieco większej przestrzeni osobistej, aby zapobiec potencjalnym problemom z obcymi ludźmi.
  • Ten środek zapobiegawczy może być stosowany krótkoterminowo lub długoterminowo i może chronić zwierzęta, które były w swoim życiu ofiarami przemocy i nadal nie czują się komfortowo, będąc w pobliżu innych ludzi. Bez względu na wszystko, zawsze powinieneś trenować swojego psa i zasięgnąć porad profesjonalisty. Żółta wstążka absolutnie nie zwalnia Cię z odpowiedzialności nad zachowaniem Twojego psa!
 
  • Żółta wstążka nie jest równoznaczna z czymś negatywnym. Nie ma również na celu podkreślenia poczucia winy ani wstydu z jakiegoś powodu, który sprawia, że twój pies potrzebuje wstążki. Ani ty, ani twój pies nie macie się czego wstydzić, ani z czego tłumaczyć. Jeśli twoje zwierzę ma tendencje do agresywnych zachowań w stosunku do obcych, żółta wstążka jest jasnym sygnałem. Pracujesz nad poprawą zachowania psa. Powinieneś być z tego dumny!
  • Projekt Żółty Pies nie sprawi, że problemy Twojego zwierzaka natychmiastowo znikną. Bez względu na to, jak często lub jak długo pies nosi wstążkę, jeśli nadal czuje się zestresowany lub przestraszony, jego reakcje wciąż mogą być negatywne.

Sam fakt, że rozważasz użycie tej kolorowej opaski, jest znakiem, że jesteś odpowiedzialnym właścicielem psa i chcesz, aby czuł się tak komfortowo, jak tylko to możliwe. Jeśli więcej właścicieli zwierząt będzie świadomych idei tego projektu, to jakoś ich życia będzie zdecydowanie się zwiększać.