Co zrobić ze zmarłym zwierzęciem?

25 listopada 2019
Możliwe jest powierzenie zakopania zmarłych zwierząt służbom miejskim, prywatnym firmom, które mają w ofercie również ceremonię pogrzebową lub weterynarzowi. Zakopanie zwierzęcia w ogrodzie może stworzyć problemy higieniczne i środowiskowe i podlega karze grzywny.

Śmierć zwierzęcia może być dla każdego jednym z najtrudniejszych momentów w życiu. Podczas gdy opłakujesz stratę przyjaciela, będziesz musiał również stawić czoła kolejnemu wyzwaniu. Może okazać się, że nie wiesz, co zrobić ze zmarłym zwierzęciem. Najlepiej więc poznać wszystkie opcje i zdecydować się, zanim Twoje zwierzę umrze.

Ceremonia pogrzebowa dla zmarłych zwierząt

Chociaż wiele osób może uważać ten pomysł za szalony, to miłośnicy zwierząt i ci, którzy mieszkali ze zwierzęciem przez wiele lat, będą chcieli pożegnać swojego przyjaciela w honorowy sposób. Pomoże to uwiecznić pamięć o ich pupilu. Wszyscy mają do tego absolutne prawo. Oto kilka opcji, które możesz wybrać, gdy Twoje zwierzę umrze:

Co możesz zrobić ze zmarłym zwierzęciem – kremacja

Istnieje wiele prywatnych firm zajmujących się kremacją zwierząt. W Internecie dostępne są strony z ofertą. Warto się z nimi zapoznać, poczytać opinie i znaleźć te godne zaufania. Ponadto, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz porozmawiać o tym z weterynarzem.

Cena, którą płacisz firmie, obejmuje transport martwego zwierzęcia do domu pogrzebowego, stypę, księgę wpisów, opiekę psychologiczną, jeśli Ty lub członek rodziny będzie jej potrzebować, trumnę i dostarczenie prochów. Jest to opcja niezapomnianego pogrzebu i pożegnania swojego pupila z godnością.

Masz możliwość zabrania urny do domu lub zakopania jej, zależnie od Twojej woli.

Cmentarze dla zwierząt

Cmentarze dla zwierząt istnieją w wielu krajach. Można tam pogrzebać swoje zwierzę. Aby to zrobić, musisz zapłacić za usługę, która obejmuje transport ciała zwierzęcia, koszt trumny i pochówku z kwiatami.

Mężczyzna nad grobem zwierzęcia

Możesz wybrać trumnę i miejsce, w którym chcesz pochować swoje zwierzę. Pogrzeb jest bardzo podobny do ludzkiego. Możesz nawet umieścić epitafium. Warto jednak wiedzieć, że takie nagrobki nie są tanie i kosztują od 200 do 2000 złotych, w zależności od wielkości, grawerowania i materiałów.

Zabierz swoje zmarłe zwierzę do weterynarza

Weterynarze oferują dwa rodzaje usług. Oto, jakie opcje dostępne są u weterynarza. Pierwsza opcja polega na zbiorowej kremacji, w której Twoje zwierzę zostanie spalone wraz z innymi zwierzętami. W takim przypadku prochy zwierzęcia nie trafią do Ciebie, a zostaną złożone we wspólnym grobie lub rozsypane w okolicy krematorium. Będzie to kosztować od 200 do 600 złotych.

Jeśli chodzi o drugą opcję, weterynarz oferuje procedurę indywidualnego spalania. Dostaniesz prochy i będzie to kosztować od 600 do 800 złotych. W przeciwieństwie do prywatnych firm, nie będziesz mieć możliwości obecności przy kremacji. Dlatego nigdy nie będziesz mieć pewności, że w urnie są na pewno prochy Twojego zwierzęcia.

Co zrobić ze zmarłym zwierzęciem – usługi służb miejskich

Urząd miasta oferuje usługi odbioru zmarłych zwierząt. Ta usługa jest tania lub całkiem bezpłatna, ponieważ jest opłacana z podatków. Jednak prawdopodobnie nie jest to tak godne pożegnanie, jakiego oczekujesz. Decyzja oczywiście zawsze należy do Ciebie.

Po Twojego zmarłego pupila przyjedzie wówczas samochód ze schroniska, odpowiednio zabezpieczy zwłoki i zabierze na kremację wraz z innymi zmarłymi zwierzętami. Następnie prochy zostaną wrzucone do wspólnego grobu lub wywiezione na wysypisko śmieci. Niektórzy spekulują, że nasze pupile mogą skończyć jako pokarm do karmienia zwierząt w zoo.

Czego nie powinieneś robić

To, czego nigdy nie powinieneś robić, głównie dlatego, że nie jest higieniczne, a po drugie, ponieważ podlega karze, to pochować swojego zwierzaka w ogrodzie lub na podwórku. Kolejną rzeczą, która jest nielegalna i czego pewnie i tak nie byłbyś skłonny zrobić, to wyrzucenie zwłok.

Nagrobki zwierząt

Rozkładające się ciało zwierząt jest rajem dla chorób i infekcji. Jeśli zrobisz jedną z tych rzeczy, możesz zostać ukarany grzywną lub mandatem.

To jednak najmniejsze z naszych zmartwień. Najbardziej niepokoi nas brak wrażliwości niektórych osób. Z pewnością uważasz, że Twoje zwierzę, które mieszkało z Tobą od lat i okazywało nic innego jak bezwarunkową miłość i lojalność, zasługuje na godne pożegnanie.