Żółw domowy - jaki gatunek wybrać?

23 Sierpień, 2019
 

Istnieją dwa rodzaje tych zwierząt domowych: te żyjące w słodkiej wodzie i te, które wolą ląd. I chociaż żółw to zwierzę dzikie można je przystosować do życia w domu.

Podczas gdy w niektórych krajach zabronione jest posiadanie żółwi w domu wiele osób decyduje się na tego gada zamiast na psa lub kota. W tym artykule powiemy Ci, jakie są „odpowiednie” warunki do życia w domu, o ile zawsze będziesz brać pod uwagę potrzeby zwierzęcia.

Różne gatunki żółwi domowych

Pierwszym krokiem jest rozróżnienie żółwi słodkowodnych i lądowych. Te pierwsze muszą mieszkać w miejscu otoczonym wodą (fontanna, akwarium, staw). Żółwie lądowe potrzebują dużego terrarium, w którym będą mogły spać, jeść i wypróżniać się.

W obu przypadkach zarówno temperatura otoczenia, jak i światło słoneczne są niezbędne. Nie zapominaj, że żółwie to gady zimnokrwiste i muszą spędzać wiele godzin na „nagrzewaniu się”. Zimą zapadają w sen zimowy. Wśród rodzajów żółwi domowych znajdziemy następujące gatunki:

1. Żółw leśny

Jego nazwa naukowa to Glyptemys insculpta. Widzimy go na zdjęciu, które otwiera ten artykuł. Żółw ten pochodzi z Ameryki Północnej. Charakteryzuje się ciemnoszarą skorupą. Nogi, głowa i brzuch mają odcień pomarańczowy z czarnymi plamami, a kończyny są krótkie i mocne. 

Samce są większe niż kobiety, chociaż ogólnie dorosłe okazy mierzą około 23 centymetrów i ważą około kilograma. Są wszystkożerne i mogą żywić się roślinami, grzybami i owocami, padliną i bezkręgowcami. Żółw leśny żyje w 100% na powierzchni wiosną i latem, chociaż zimą i jesienią wybiera środowisko wodne.

 

2. Żółw stepowy

Wśród rodzajów żółwi domowych żółw stepowy jest najczęściej spotykanym w domach. Ma ciemną skorupę z okrągłymi, jasnymi plamami. Głowa i kończyny są jasnego koloru, a paznokcie nóg są dobrze rozwinięte. Może mierzyć do 22 centymetrów.

żółw stepowy

Jeśli chodzi o jego długowieczność, „żółw z czterema paznokciami” może żyć na wolności do 40 lat. W niewoli może dożyć nawet setki. Ma doskonały wzrok jest, potrafi rozpoznawać ludzi, jest wrażliwy na wibracje gleby i ma rozwinięty węch, który pomaga mu zdobywać pożywienie: zioła, kwiaty i warzywa.

3. Żółw malowany

Jest powszechny w Ameryce Północnej i żyje w wodzie: rzekach o zmniejszonych przepływach i błotnistych korytach, na mokradłach, w jeziorach i studniach. W niektórych krajach, na przykład w Hiszpanii, uważa się go za gatunek inwazyjny.

żółw malowany
 

Jego skorupa może mierzyć około 25 centymetrów długości i zwraca uwagę ze względu na żółte i czerwone paski, które wydają się ręcznie malowane. Skóra jest oliwkowozielona lub czarna z pomarańczowymi i żółtymi liniami. Może żyć około 25 lat, potrzebuje stosunkowo dużego zbiornika wodnego o przyjemnej temperaturze.

4. Żółw czerwonolicy

Kolejny rodzaj żółwia domowego, który żyje w wodzie i występuje w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Jest również znany jako „żółw z Florydy”. Słynie z dwóch czerwonych pasków po bokach głowy, które nadały mu przydomek „czerwonolicego” i uczyniły z go jednym z najczęściej wybieranych żółwi do domowej hodowli.

żółw czerwonolicy

Może osiągnąć 30 centymetrów długości, samice są nieco większe niż samce. Żyją około 40 lat i chociaż spędzają dużo czasu w wodzie, potrzebują także wilgotnego, nasłonecznionego środowiska, aby móc zwiększyć temperaturę ciała.

Ten żółw jest doskonałym pływakiem, lubi wylegiwać się na słońcu, a jeśli musi dzielić terytorium z innymi osobnikami może stać się nieco agresywny. Zimą hibernują na dnie stawów.

Jeśli zdecydujesz się przyjąć żółwia czerwonolicego pod swój dach pamiętaj, że jest on bardzo podatny na infekcje. Może również przenosić bakterie Salmonelli. Jeśli chodzi o dietę będziesz musiał podawać mu różnorodne pokarmy: rośliny, ryby, owady, owoce i warzywa.