Osa azjatycka - co o niej wiesz?

14 Grudzień, 2019
 

Osa azjatycka przybyła do Europy w 2004 r. Na terytorium Hiszpanii dotarła przez Pireneje w 2010 r. Ponieważ jest to gatunek inwazyjny władze starają ją wyeliminować, aby uniknąć zniszczenia rodzimej fauny.

Osa azjatycka (Vespa velutina) jest, jak sama nazwa wskazuje, gatunkiem osy występującym w Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie stała się jednym z najbardziej niebezpiecznych gatunków inwazyjnych.

Osa azjatycka – poznaj ją lepiej

Podobnie jak inne osy, osa azjatycka również żywi się przede wszystkim owadami. Jedną z ich ulubionych ofiar są pszczoły, stąd pojawia się ogromne zagrożenie dla przyrody w ekosystemach, w których pszczoły nigdy nie były zagrożone przez te zwierzęta.

Osy azjatyckie są trzy razy większe niż normalne osy. Podobnie jak inne owady z tej rodziny wśród os azjatyckich występuje królowa i tysiące pracowników. Gniazdo osy azjatyckiej budowane jest na drzewach, ale także w budynkach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.

Gniazda mają kulisty kształt i zwykle mają wyjście na boku. W jednym gnieździe może mieszkać nawet do 2000 os. W gniazdach znajdują się larwy, które są prawdziwymi konsumentami owadów: 84% ich diety stanowią pszczoły.

osa na kwiatku
 


Tak naprawdę dorosła osa azjatycka żywi się dojrzałymi owocami i nektarem kwiatowym, dlatego mogą szkodzić uprawom. Drapieżnikami tych owadów w Europie są ptaki: dzierzby i żołny.

Jak pszczoły bronią się przed osą azjatycką?

Chociaż pszczoły europejskie nigdy wcześniej nie żyły w towarzystwie tych zwierząt prawda jest taka, że pszczoły azjatyckie musiały ewoluować i znaleźć strategie obrony przed tymi owadami W końcu przeżyły z osą azjatycką tysiące lat.

Pszczoły azjatyckie otaczają azjatyckie osy razem, jako rój. Powoduje to wzrost temperatury i spadek tlenu wokół osy, co ostatecznie prowadzi do ich śmierci, ponieważ pszczoły są odporne na wyższe temperatury.

gniazdo os
Możemy zauważyć, jak to zachowanie zaczyna być popularne wśród europejskich pszczół, choć dzieje się to bardzo powoli. Osa azjatycka nadal stanowi jedno z największych zagrożeń dla populacji pszczół w Hiszpanii i innych krajach w Europie.

Ponieważ bez pszczół zabrakłoby naszego głównego zapylacza mówi się, że ich nieobecność byłaby katastrofą dla człowieka.

Osa azjatycka jest zagrożeniem dla ludzi?

Chociaż nie ma powodu do paniki to prawdą jest, że osa azjatycka wiąże się z pewnymi zagrożeniami dla człowieka. Choć są one niewiele większe niż te spowodowane przez europejskiego szerszenia. Oba te gatunki wolą ucieczkę niż atak.

Ogólnie rzecz biorąc, zwierzęta te atakują w obronie gniazda, więc możemy być w niebezpieczeństwie, jeśli dotykamy drzew lub niechcący nadepniemy na któreś z gniazd znajdujących się w ziemi. Jednak jad ma taki sam charakter jak u osy europejskiej, z tą różnicą, że podczas ugryzienia zaszczepia się większą ilość.

 

W największym niebezpieczeństwie znajdują się osoby uczulone na jad tych zwierząt lub na liczne ukąszenia, które mogą doprowadzić do śmierci. W rzeczywistości kilka osób zmarło z powodu ataków tych zwierząt.

Skąd wzięła się w Europie?

Przybycie osy azjatyckiej do Europy nastąpiło w 2004 r. na statku towarowym do Francji, a w 2010 r. potwierdzono jej przybycie do Hiszpanii poprzez Pireneje. Następnie dotarła do kraju Basków, Galicji, Asturii, Kantabrii, Katalonii, a nawet na Majorkę.

Gatunek ten został skatalogowany jako gatunek inwazyjny w Hiszpanii, więc administracja zarządziła powolną eksterminację tego gatunku. Mimo to wygląda na to, że osa azjatycka opiera się zagładzie. Miejmy więc nadzieję, że nasza rodzima fauna również wytrzyma.