Makak i problemy, które powoduje w Indiach

11 Październik, 2019
 

Obecnie makak doprowadził w Indiach do wielu konfliktów z ludźmi. Chcesz dowiedzieć się więcej? Na całym świecie jest wiele miejsc, gdzie ludzie wchodzą w konflikt z dziką przyrodą. Inwazja naturalnego środowiska zwierząt jest w większości przypadków przyczyną tych konfliktów. Jednak niewiele problemów przypomina ten wywołany przez gatunek małp makak w Indiach.

Niebezpieczeństwo w Indiach

Ostatni protest w mieście Badnawar to kolejne wydarzenie związane z makakami w Indiach. Według lokalnych mediów pewien makak królewski „terroryzował” miasto i zaatakował kilka osób, w tym 60-letniego mężczyznę, który zmarł.

Prawdą jest, że jest to ostatnie z wielu wydarzeń związanych z tym gatunkiem naczelnych na zaludnionych obszarach Indii. Problemy są różne. Od makaka rzucającego rupiami w przechodniów po kradzież żywności, a także niszczenie infrastruktury i przegryzanie kabli światłowodowych.

mały makak

Niektóre z tych wydarzeń okazały się śmiertelne w skutkach. Śmierć tego mężczyzny nie jest pierwsza. Inną ofiarą tego konfliktu było zaledwie 12-dniowe dziecko i starszy mężczyzna, który został ukamieniowany.

 

Strategia walki z makakami

Różne regiony Republiki Indii, takie jak Himachal Pradesh, podjęły drastyczne środki ze względu na rosnącą liczbę incydentów. W tym regionie doszło do 86 ataków w latach 2017-2018, które zmusiły państwo do przeprowadzenia kampanii sterylizacyjnej przez ponad dekadę.

Makaki są chwytane i kastrowane, co zmniejszyło ich populację w Indiach o ponad jedną trzecią. Z 3,2 miliona egzemplarzy w 2004 r. pozostało obecnie 2,1 miliona.

Wydaje się jednak, że ataki nie zniknęły. Po niepowodzeniach w innych rejonach kraju rząd hinduski szuka alternatywnych metod, takich jak immunoantykoncepcja poprzez szczepionki.

makak w Indiach
Jednak należałoby opracować szczepionkę doustną, która działa w przypadku makaka królewskiego. Tradycyjne stosowanie tego rodzaju szczepionek, w kilku dawkach i poprzez wstrzyknięcie sprawia, że projekt jest niewykonalny przy obecnych, dostępnych środkach.

Makak i uprawy rolne

Jednym z błędów w podejściu rządu indyjskiego jest sposób, w jaki chytane są te zwierzęta. Izolowanie zwierząt od ich środowiska naturalnego ma ogromny wpływ na struktury społeczne tej grupy naczelnych. Prawdopodobnie prowadzi to do powstawania mniejszych grup i budzi chęci do atakowania upraw rolnych.

Problemem na obszarach wiejskich jest nie tyle bezpieczeństwo obywateli, co wpływ jaki zachowanie makaków może wywierać na drobne gospodarstwa rolne. Dziesięć lat temu ich ataki były czymś rzadkim, nie powodowały one strat większych niż 10 % plonów. Jednak w ciągu ostatnich pięciu lat niektórzy rolnicy stracili ponad połowę zbiorów przez ataki makaków.

 

Ciekawą rzeczą w konflikcie z makakami jest to, że te zwierzęta są święte w niektórych obszarach kraju. Więc nie jest to gatunek silnie prześladowany. W rzeczywistości środki na rzecz zmniejszenia populacji tych zwierząt zostały obalone przez naciski społeczne.

Konflikty takie jak ten w Indiach przypominają nam problem dzików w miastach takich jak Barcelona. Konflikty z dziką przyrodą powinny być rozwiązywane poprzez dialog ze wszystkimi stronami i postaranie się, aby zwierzęta te mogły żyć w najlepszy możliwy dla nich sposób nie wpływając negatywnie na nasze codzienne życie.