Maskotka korporacyjna- czym dokładnie jest?

21 Lipiec, 2019
Maskotka korporacyjna, zwana też reklamową wykorzystywana jest w celach promocyjnych. Pomaga opinii publicznej utożsamiać się z filozofią marki. Przekonuje do siebie tłumy, dodając do czystego biznesu swoistą ideologię.
 

Choć to bardzo iluzoryczne, maskotka korporacyjna zadomowiła się w naszej rzeczywistości wpływając na naszą percepcję i kreując nasze wybory konsumenckie. Często urzeka publiczność dzięki swojemu dobrze obmyślonemu charakterowi.

Istnieją pewne badania, które wyjaśniają dlaczego jedną z najbardziej atrakcyjnych i skutecznych koncepcji marketingowych jest właśnie koncepcja reklamowej maskotki. Dlaczego najczęściej wykorzystywane są do tego zwierzęta, jakie cechy muszą posiadać?

Dzięki dostępności technologii możliwe jest stworzenie najbardziej zaawansowanych, atrakcyjnych dla publiczności postaci. Wszystko to przy użyciu najnowszych rozwiązań, uwzględniających realne ruchy i gesty wchodzące w interakcję z człowiekiem.

Pamiętajmy, że zdobycie zaufania i wywołanie empatii wśród społeczeństwa to nie lada wyzwanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania.

Maskotka korporacyjna – czym właściwie jest?

Maskotki reklamowe, znane też jako te korporacyjne są postaciami specjalnie zaprojektowanymi do reprezentowania określonych marek. Dzięki nim firmy budują swoją osobowość, przekazują emocje i wiadomości opinii publicznej w swoich kampaniach reklamowych. Odwołują się do emocji, poczucia humoru, lęków i nadziei konsumentów. 

Bardzo często to właśnie zwierzęta domowe wykorzystywane są do sprzedaży produktów i promocji pewnych usług. Jednak to nie jest ich jedyne zadanie. Głównym celem jest przekazanie społeczeństwu wartości marki, to co ma do zaoferowania i korzyści z tego płynące dla konsumenta. Wszystko razem tworzy obraz połączony z podprogową wiadomością.

 

Inteligentnie zaprojektowane postaci mogą stać się emblematem marki. W rzeczywistości, niektóre maskotki korporacyjne odnoszą ogromne sukcesy i stają się same w sobie bardziej reprezentatywne niż logo, idea firmy, czy nazwa danego przedsiębiorstwa.

Maskotki reklamowe wszech czasów

Aby przeanalizować, w jaki sposób dobrze skrojona maskotka korporacyjna zapada w pamięć wielu pokoleń – wybraliśmy cztery postacie, którym się to udało. Stanowią twarz i duszę reprezentowanych marek. Przyjrzyjmy się więc najbardziej znanym maskotkom reklamowym ostatnich lat.

1. Myszka Miki – godło Disneya

Jak wiemy Myszka Miki początkowo uważana była po prostu za głównego bohatera jednych z pierwszych animacji Walta Disneya. Jednak bardzo szybko zastąpiła symbol tej marki i po dziś dzień utożsamiana jest z całą korporacją. Sposób wyrażania siebie, charyzma, miłe usposobienie wzbudziły w publiczności zaufanie i sympatię.

myszka miki jako maskotka

Po raz pierwszy Myszka Miki pojawiła się w latach 20. w filmach Plane Crazy oraz Parowiec Willie. 

Niemal 100 lat minęło od czasu jej pojawienia się w naszych domach, a postać ta wciąż obecna jest w umysłach ludzi na całym świecie i bez wątpienia stanowi synonim marki Disneya.

 

2. Niestrudzony królik Duracell

Po pierwszym występie telewizyjnym w latach 70. króliczek Duracell natychmiast zajął miejsce w sercach opinii publicznej. przyciągnął uwagę zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jego czuły wygląd i niespożyta energia przekonała do siebie ludzi na całe lata. Przyznać należy, że najpopularniejszy był wśród dzieci, dla których małe króliki mają wyjątkowe znaczenie.

królik na sianku

Dzięki różowemu królikowi, Duracell wysłał społeczeństwu wiadomość: nie sprzedaje tylko baterii, ale oferuje niewyczerpaną, bezkonkurencyjną energię. 

Któż z nas nie chciałby doładować się na cały dzień energią i dobrym samopoczuciem? Rzeczywistość ciągle wymaga od nas więcej i więcej a różowy królik Duracell sprawiał, że wierzyliśmy w swoje możliwości.

3. Maskotka korporacyjna Tony Tiger, siła Kellogów

Razem z tą postacią wyruszamy w podróż kilkadziesiąt lat wstecz. Wszystko po to, aby przypomnieć sobie, kiedy doszła do nas kultura jedzenia płatków kukurydzianych. Nawyk ten stanowi jeden z przykładów amerykańskiej globalizacji i zmiany sposobu życia pozostałych społeczeństw.

W Polsce tygrys ten nie jest nadto popularny. Mimo to zawładnął umysłami młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych, przynosząc pomysł stworzenia podobnych wizerunków płatków śniadaniowych także w Europie.

 

Tony Tiger, czyli przyjazny pomarańczowy tygrys został zaprojektowany tak, aby wzbudzać sympatię dzieci. Jak wiemy to najmłodsi stanowią lojalną i podatną publiczność, szczególnie w przypadku produktów takich jak chrupki czy płatki kukurydziane.

Stworzyła go korporacja Kellog’s Frosted Flakes. Korpus fizyczny tygrysa i jego odważne zachowanie mają przekazać dzieciom, iż zboża, bardziej niż cukier i węglowodany dodadzą im energii i siły. Choć jakość płatków była dyskusyjna – sukces Tony’ego jest bezsprzeczny i trwa do dzisiaj.

tygrys a maskotka

4. Ronald McDonald, jako maskotka reklamowa

Pierwszy polski bar McDonald otwarto 17 czerwca 1992 w Warszawie na rogu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

Symbolem globalizacji i wpływu reklamy na konsumenta jest przede wszystkim sieć barów szybkiej obsługi, popularna na całym świecie: McDonald. Nie sposób zapomnieć o reklamującej korporacje maskotce – Ronaldzie McDonaldzie, czyli klaunie o czerwonych włosach.

To przykład, który przypomina, że maskotki reklamowe nie zawsze przyjmują formę zwierząt. Ten najsłynniejszy klaun wszech czasów stał się na dziesięciolecia synonimem amerykańskiego szczęścia.

 

Rozbudził poczucie solidarności u konsumentów, poprzez kampanie reklamowe. Sprawił, że wszyscy ludzie na świecie zapomnieli o niskiej jakości tamtejszego jedzenia. Podczas gdy skutki zdrowotne fast food wciąż wzbudzają kontrowersje, Ronald McDonald pozostaje niezapomnianą, genialną strategią marketingową.

  • Es.scribd.com/document. 2005. Mascota, identidad organizacional. Extraído de:https://es.scribd.com/document/163706791/La-mascota-representacion-grafica-de-la-identidad-organizacional-pdf
  • Universidad de Londres. Diseño de la identidad corporativa. Extraído de: https://nuqleo.files.wordpress.com/2011/11/diseno_identidad_corporativa_londres.pdf