5 piosenek zadedykowanych zwierzętom

15 czerwca 2019
W utworach niektórych artystów wspomniane zostały najbardziej popularne gatunki zwierząt towarzyszących człowiekowi, takie jak koty i psy. Ich przywiązanie do czworonożnych towarzyszy było bowiem tak silne.

Zwierzęta są częścią naszej codzienności, dlatego często pojawiają się także w filmach, tekstach piosenek opowieściach lub w legendach. W tym artykule opowiemy Ci o utworach znanych na całym świecie artystów, którzy zadedykowali swoje dzieła właśnie zwierzętom.

Przykłady piosenek dedykowanych zwierzętom

Ludzie coraz częściej publikują wizerunek swoich psów lub kotów w mediach społecznościowych. Z czasem stało się to swojego rodzaju trendem, ale to nie jedyny sposób, w jaki można wyrazić miłość do swoich zwierząt. Gwiazdy ze świata muzycznego mają na to bowiem inny sposób.

Bezwarunkowa miłość, jaką okazują zwierzęta swoim najbliższym, ostatecznie znajduje swoje odzwierciedlenie w temacie tekstów piosenek. Dzieje się tak niezależnie od gatunku zwierzęcia. Poniżej przedstawiamy kilka wzruszających utworów, które zostały poświęcone zwierzętom:

1. Delilah – Queen

Freddie Mercury był znany ze swej miłości do kotów. W swojej rezydencji w Londynie miał kilka kotów, gdzie mieszkał z nimi aż do śmierci. Najbardziej sławnymi z nich były natomiast Tiffany, Romeo i Delilah, którym zadedykował piosenkę w 1991 r. Utwór ten znalazł się w albumie Innuendo i jest naprawdę wzruszający.

Tekst opowiada o tym jak wyjątkowe były dla Freddiego jego koty: „Jesteś nieprzewidywalny, Twoja obecność sprawia, że jestem szczęśliwy, kiedy się tulisz lub śpisz tuż obok mnie„. Inni członkowie zespołu byli przeciwni włączenia utworu na listę wspomnianego albumu. Natomiast wokalista był zdeterminowany, by postawić na swoim i nie zostawił swoim kolegom większego wyboru.

2. Martha My Dear –  czyli bobtail z piosenek The Beatles

Kolejna piosenka poświęcona zwierzętom pochodzi z albumu White Album, a napisał ją Paul McCartney. W skład albumu wydanego w 1968 r. przez najsłynniejszy zespół z Anglii wchodzi aż 30 innych utworów.

Pies Martha z jednej z piosenek the Beattles

Martha była psem rasy bobtail, zwanych również owczarkami staroangielskimi, którą Paul McCartney darzył szczególnym uczuciem. Jednak tekst piosenki nie jest jednoznaczny. Może on także mówić o kobiecie lub starszej parze. Natomiast artysta pytany odpowiadał, że utwór został stworzony specjalnie dla jego uroczego zwierzaka.

3. Dog Blues – Pappo

Argentyński wokalista pisał teksty piosenek, w których opowiadał o uczuciach tak silnych, jak te którymi darzył własną matkę. Mówił o niej: „najwspanialsza mama na świecie”.

Uderzający jest więc kontrast pomiędzy tak charakterystycznym wizerunkiem – długowłosy wokalista, ubrany na czarno a ukazywaniem słabości, jaką miał do swojego czworonoga.

Foksterier leży na trawie

Dog Blues został zadedykowany foksterierowi o imieniu Kaktus, który żył z wokalistą przez wiele lat. Pappo zabierał go ze sobą na koncerty, a nawet w trasy koncertowe na całym świecie! Utwór opowiada natomiast o tym, jak idealny jest jego pies, o miłości do bluesa i podróżowaniu wraz ze swoim czworonożnym towarzyszem.

4. The Lovecats – jedna z piosenek zespołu The Cure

Kolejny utwór dedykowany zwierzętom opowiada o kocie. Piosenka zespołu Roberta Smith’a uplasowała się w pierwszej dziesiątce hitów roku 1983. Utwór był na szczycie popularności, a także został włączony do kompilacji o nazwie Japanese Whispers.

Kot na ulicy z piosenek

Tekst piosenki nie opowiadał jednak o życiu artysty z kotem. Miał on na celu wskazanie podobieństwa pomiędzy kotami a wrażliwością ludzi. Fragment tekstu brzmi więc następująco: „skradamy się ulicami, gdy wszyscy śpią, stając się coraz więksi, coraz zwinniejsi, coraz bardziej dzicy, coraz lepsi”.

5. Seamus – Pink Floyd

Na końcu listy utworów dedykowanych zwierzętom, nie może zabraknąć śpiewającego psa Steve’a Marriota. Szczekanie psa na scenie zostało uwiecznione w jednej z piosenek zespołu. Najbardziej interesujące jest to, że w piosence możesz usłyszeć warczenie psa.

Pie collie na łące, piosenki

Seamus, tak miał na imię owczarek szkocki, collie i to on był bohaterem utworu, który znalazł się w albumie Meddle wydanym w 1971 r. Jest to przykład bardzo ciekawego i oryginalnego rodzaju bluesa, który został skrytykowany przez fanów zespołu, a także uznany za „irytujący”.