Wietnamska świnia zwisłobrzucha jako zwierzę domowe

26 kwietnia 2019
Kiedy przeniesiesz dzikie zwierzę z jego naturalnego środowiska do swojego domu, musisz być naprawdę ostrożny. Musisz przede wszystkim zapewnić mu odpowiednie warunki do zdrowego rozwoju. Wietnamska świnia zwisłobrzucha jako zwierzę domowe potrzebuje dobrego odżywiania, stałej higieny i regularnej aktywności fizycznej.

W dzisiejszych czasach wiele mówi się o tym, że wietnamska świnia zwisłobrzucha doskonale nadaje się do roli zwierzęcia domowego. Jednak prawda jest taka ludzie często decydowali się na taki krok już w latach 80.

Ta stosunkowo niewielka świnia zwisłobrzucha pochodząca prosto z farm Wietnamu może żyć od 12 do nawet 20 lat. Główną różnicą między nią a innymi rasami tego zwierzęcia jest jej osobliwy wygląd pyska i niski wzrost, oprócz oczywiście czarnego zabarwienia i charakterystycznej sylwetki.

Podczas gdy zwykła świnia może ważyć ponad 300 kilogramów, to wietnamska świnia zwisłobrzucha zwykle waży od 40 do 80 kilogramów. Rozmiary ich ciał również różnią się, ale najczęściej zwierzę to liczy sobie od 40 do 50 centymetrów wzrostu w kłębie.

Jednakże, aby dobrze się rozwijać, świnia zwisłobrzucha potrzebuje odpowiedniej higieny, odżywiania i dbania o jej kondycję fizyczną. Nie wymaga jednak poświęcania jej zbyt dużo czasu przez właściciela. A co więcej, jest to zwierzę nad wyraz inteligentne.

Naszym celem, który chcemy zrealizować w dzisiejszym artykule jest podsumowanie głównych zalet i korzyści wynikających zaadoptowania pod swój dach dzikiej świnki w roli zwierzęcia domowego. Przedstawimy Ci także kilka porad, dzięki którym będziesz już wiedział doskonale, jak się opiekować tym niecodziennym towarzyszem codziennego życia.

Zapraszamy zatem do lektury!

Dlaczego wietnamska świnia zwisłobrzucha świetnie sprawdza się w roli zwierzęcia domowego?

Psy i koty solidarnie obejmują dwie pierwsze lokaty na liście „najbardziej ukochanych i popularnych zwierzaków domowych”. Istnieje jednak o wiele więcej różnych mniej lub bardziej egzotycznych gatunków zwierząt, które są w równej mierze zdolne do wypełnienia Twojego domu radością. I tak samo potrafią być lojalnymi, czułymi towarzyszami codziennego życia.

Oto podsumowanie zalet, jakie może Ci zaoferować zaadoptowanie wietnamskiej dzikiej świnki w charakterze zwierzęcia domowego.

Wietnamska świnia zwisłobrzucha mają potulną, a jednocześnie nietuzinkową osobowość

Wietnamska świnia zwisłobrzucha to coś o wiele więcej, niż tylko uroczy pysk. Niezwykle pociągająca osobowość tego zwierzęcia zasługuje na specjalne podkreślenie. Świnka ta jest łagodna, ciekawa świata i jednocześnie pełna energii.

Świnka domowa

Zwierzęta te nie są nigdy agresywne. Jeśli mają do tego odpowiednią motywację, to z chęcią biegają, bawią się i wypróbowują nowe rodzaje rozrywek i aktywności. A to oznacza, że wietnamska świnia zwisłobrzucha może być świetnym kompanem do zabawy dla małych dzieci.

Wietnamska świnia zwisłobrzucha jest także zwierzęciem bardzo chętnie okazującym emocje. Oznacza to, że mogą być bardzo towarzyskie, a interakcja z nimi przynosić sporo satysfakcji, co pozwala im na emocjonalne związanie się z właścicielami.

Zwierzęta te uwielbiają być głaskane, cieszą się na samą myśl biegania z ludźmi i zabawy. I zawsze czerpią ogromną przyjemność z przebywania w towarzystwie ludzi i innych zwierząt.

Świnka wietnamska jest bardzo podatna na treningi i uczenie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że świnie są naprawdę bardzo inteligentnymi zwierzętami. Co więcej, dysponują umiejętnościami szybkiego i łatwego uczenia się. Przy odpowiednim traktowaniu mogą być one tresowane tak samo jak psy i koty. Przybiegają na wezwanie, reagują nawet na swoje imię, gdy się do nich zwracasz i potrafią chodzić przy nodze obok swoich właścicieli, tak jak psy.

Wiele dzikich świnek wietnamskich bez problemu jest w stanie nauczy się także załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne tam, gdzie im nakażesz. Ale to oczywiście nie koniec ich możliwości. Są to zwierzęta zdolne również do zapamiętywania i wykonywania sztuczek oraz reagowania na polecenia.

Wietnamska świnia zwisłobrzucha jest bardzo czystym zwierzęciem i nie gubi sierści

Chociaż uprzedzenia mogą nam podsuwać inne wizje, to prawda jest taka, że świnie są naprawdę bardzo czystymi zwierzętami, które nie lubią żyć w brudnych środowiskach. Podobnie jak prawie wszystkie ssaki, mają one futro. Jednak stopień owłosienia ich ciała jest doprawdy niewielki w porównaniu z psami i kotami.

Innym interesującym faktem jest to, że w większości mogą one same zająć się czyszczeniem swojego ciała i nie trzeba im w tym pomagać.

Podstawowe wskazówki dotyczące utrzymywania świni z dziobem jako zwierzaka

Kiedy przeniesiesz dzikie zwierzę z jego naturalnego środowiska do swojego domu, musisz być naprawdę ostrożny. Musisz przede wszystkim zapewnić mu odpowiednie warunki do zdrowego rozwoju.

Wietnamska świnia zwisłobrzucha, jako zwierzę domowe potrzebuje dobrego odżywiania, stałej higieny i regularnej aktywności fizycznej.

1. Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa

Wietnamska świnia zwisłobrzucha jest wszystkożerna i może w związku z tym jeść wiele różnych rodzajów karmy. W rzeczywistości zwierzęta te naprawdę lubią jeść.

Jednak ich codzienna dieta powinna być przede wszystkim bogata w owoce i warzywa (które powinny stanowić około 70% ich diety). I tak jak wszystkie ssaki, potrzebują dużo świeżej, czystej wody, aby ich ciało pozostało zawsze odpowiednio nawodnione.

Prosiaczek na rękach

Wietnamska świnia zwisłobrzucha nie powinna natomiast spożywać komercyjnej paszy produkowanej dla zwykłych świń. Tego typu produkty przeznaczone do szybkiego tuczenia zwierząt, zamiast je zdrowo odżywiać. Domowa świnka karmiona tym rodzajem pokarmu może bardzo szybko złapać sporą nadwagę.

W Stanach Zjednoczonych dostępna jest komercyjna pasza odpowiednia dla trzymanych w domu świnek karłowatych, a dołączone do nich instrukcje żywieniowe mogą być odpowiednie dla potrzeb zadbania o prawidłową wagę zwierzęcia. Jednak wciąż trudno jest znaleźć taką karmę dla świnek na rynku europejskim.

Istnieje na szczęście kilka pasz dla zwierząt opracowanych na bazie zbóż, które można wykorzystać jako podstawę diety świni wietnamskiej. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zazwyczaj domowe jedzenie przygotowane zgodnie ze specjalnymi zaleceniami lekarza weterynarii.

2. Higiena i środowisko życia

Wietnamska świnia zwisłobrzucha jest zwierzęciem bardzo dbającym o swoją czystość. Nie pozostawia też po sobie żadnego zapachu, nie mówiąc już nawet o nieprzyjemnych woniach. Wręcz przeciwnie, to brak czystego środowiska powoduje, że zwierzę staje brudne i pozostawia za sobą przykry dla naszego powonienia zapach.

W związku z tym utrzymanie takiej świnki w czystości jest naprawdę łatwym zadaniem, jeśli zapewnisz jej higieniczne środowisko życia. Dobrym pomysłem jest również kąpanie jej raz na dwa miesiące. To wystarczy, nie trzeba robić tego częściej. Zabieg ten będzie bardzo korzystny dla ich skóry i sierści, szczególnie w lecie.

A ponieważ świnki zwisłobrzuche wywodzą się z klimatu umiarkowanego, to najlepiej radzą sobie w środowiskach o temperaturze od 19ºC do 25ºC. Są podatne na ekstremalne upały i zimno, więc zwracaj szczególną uwagę na temperaturę w pomieszczeniu, w jakim się znajdują.

3. Aktywność fizyczna i inne wskazówki

W swoim naturalnym środowisku świnki zwisłobrzuche chodzą sobie swobodnie przez pola uprawne i dość często dobierają się w pary. Oznacza to, że są przyzwyczajone do prowadzenia dość intensywnego od strony fizycznej trybu życia.

Jako zwierzę domowe, wietnamska świnia zwisłobrzucha będzie także potrzebować odpowiedniej dawki wysiłku fizycznego i przestrzeni, aby swobodnie móc się poruszać i utrzymać przy tym zdrową wagę ciała.

Jeśli zapewnisz swojemu zwierzęciu domowe, dobre jedzenie, odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i czyste środowisko życia, świnka taka nie będzie wymagała niczego wiele więcej pod względem dbania o jej zdrowie. Jednak trzeba ją będzie także okresowo szczepić, tak jak to ma miejsce w przypadku psów i kotów.