Leworęczny pies – czy to możliwe, że Twój pupil jest mańkutem?

· 22 czerwca 2018

Leworęczny pies to nic nadzwyczajnego. Psy, podobnie jak my mogą być lewo lub praworęczne. Ta cecha również wpływa na ich osobowość. Dlatego wiedza, czy twój pies jest prawo czy leworęczny jest niezwykle ważna, aby żyć razem w pokoju i całkowicie go rozumieć.

Leworęczny pies – czy ten fakt może wpływać na rodzaj pracy jaką pies jest w stanie wykonać? Oczywiście, że tak. Jest to nawet kluczowa kwestia w wielu zawodach, na przykład jako pies – przewodnik lub podczas pracy w policji.

W zależności od tego jaka jest jego dominująca łapa należy dostosować do niego odpowiedni trening: bardziej lub mniej trudny. Aby to zorganizować musisz najpierw ustalić, którą łapą Twój pies najczęściej się posługuje. Tylko jak to zrobić? Właśnie w tym artykule przedstawimy Ci kilka rad na ten temat.

Skąd mam to wiedzieć, że mój pies jest leworęczny?

Jest bardzo prawdopodobne, że istnieją psy, które umiejętniej wykorzystują lewą łapę.W rzeczywistości istnieje na to 50% szans. Wiedza o tym, czy twój pies jest lewo czy praworęczny jest ważna. Ma to wpływ na jego osobowość, kreatywność i charakter. To nie jest coś, czego może się nauczyć lub odbywa się spontanicznie.

Relaksujący masaż łapy Twojego zwierzaka

Tak jak to jest u ludzi, pies również rodzi się lewo lub praworęczny. Leworęczny pies może mieć trudność z wykonywaniem pewnych czynności. Może to też utrudniać mu rozwijanie niektórych umiejętności.

Czy leworęczny pies jest bardziej agresywny?

Wykazano, że agresja jest również czynnikiem wynikającym z tego czy pies jest lewo lub praworęczny. Zespół naukowców obrał za cel, by się dowiedzieć czy psy posługujące się przede wszystkim lewą łapą są bardziej agresywne niż ich praworęczni odpowiednicy.

Aby to zbadać zebrali grupę 73 psów i poddali ich badaniu Kwestionariuszem Oceny Zachowań Psów. Ten test zawiera w sobie pytania, które ułatwiły badanie i ocenę zachowań każdego psa.

Test ten wykazał, że psy leworęczne są bardziej agresywne niż psy posługujące się prawą łapą. Nie oznacza to jednak, że wszystkie leworęczne psy są agresywne. To wywołało kontrowersje, ponieważ wielu szkoleniowców psów nie zgadza się z tym stwierdzeniem. Prawdą jest, że nigdy nie możesz zadowolić wszystkich.

Jak sprawdzić czy mój pies jest leworęczny?

Jak określić dominującą łapę Twojego psa? To naprawdę nie jest proste zadanie, ale w rzeczywistości jest to dość łatwe do odkrycia.

Najlepiej użyć zabawki typu Kong i obserwować, którą łapę używa, aby ją najpierw chwycić. Oczywiście może to być zbieg okoliczności, że użył lewej. Zaleca się powtarzanie ruchu co najmniej sto razy przez kilka dni. W ten sposób uzyskasz bardziej wiarygodną statystykę dowiadując się ile razy używał każdej z łap.

Czy leworęczny pies różni się od praworęcznego?

Zostało już udowodnione, że używanie jednej łapy częściej niż drugiej może wpływać na zdolności psa. Leworęczny pies jest zwykle bardziej kreatywny niż pies posługujący się prawą łapą.

Pies, który wykorzystuje lewą łapę częściej wpada w kłopoty lub przekracza strefę komfortu innych ludzi i zwierząt, a jego sposoby działania zawsze będą lepsze od innych.

Jednakże praworęczne psy lepiej chłoną wiedzę przekazywaną na treningach przygotowujących do pracy, na przykład podczas szkolenia na psa – przewodnika. Bez względu na to czy twój pies posługuje się lewą czy prawą łapą – zawsze będzie kochającym zwierzęciem, które potrzebuje Twojego uczucia, miłości i uwagi.

Dlatego na pewno nie jest to coś, co powinno wpłynąć na sposób w jaki traktujesz swojego czworonożnego przyjaciela.

Pies bawi się piłeczką

Bez wątpienia ważne jest, aby określić dominującą łapę Twojego psa. Nawet po to, by lepiej go zrozumieć i dowiedzieć się dlaczego reaguje on w taki sposób na pewne, niezrozumiałe sytuacje i zachowania. Nie może to jednak wpływać na Waszą relację lub zabawę, w której normalnie z nim uczestniczysz.

Po odkryciu czy twój pies jest leworęczny nic się nie może zmienić. Istnieje tylko jedna niepodważalna prawda, której nigdy nie wolno ci zapomnieć: „twój pies jest wciąż taki sam”.