Jak wybrać odpowiedniego kota?

6 maja 2019
Osobowość i przyjazność to dwa główne czynniki, które należy brać pod uwagę przy wyborze pupila. Zawsze pojawia się pytanie, czy adoptować, czy też wybrać hodowcę, a także czy wziąć dorosłego kota czy małego kociaka.

Posiadanie pupila to cudowne doświadczenie, a koty są wspaniałymi kompanami dla ludzi. Ich rasy, osobowości i różne dziwactwa urozmaicą nam dni, jednak zanim zdecydujesz się na adopcję, musisz zadać sobie pytanie: jak wybrać odpowiedniego kota? W tym artykule postaramy się na to odpowiedzieć.

Adopcja kota

Pojawienie się w rodzinie kogoś nowego to zawsze powód do radości. Jeśli chodzi o zwierzęta, ludzie zazwyczaj rozważają wszystkie plusy i minusy, zanim podejmą ostateczną decyzję. Nie martw się, jeśli masz problem z podjęciem decyzji. Jest ona równie ważna, co decyzja o posiadaniu dziecka, więc powinna być traktowana równie poważnie.

Niezależnie od tego, czy wybieramy psa czy kota, decyzję o przygarnięciu zwierzęcia powinna podjąć cała rodzina. Kiedy zdecydujesz się już na gatunek, pojawia się kolejne pytanie: jaką rasę wybrać? Jeśli chodzi o koty, to jest ich naprawdę wiele do wyboru.

Najpierw zapytaj sam siebie, dlaczego chcesz kota a nie psa. Musisz wziąć pod uwagę jego potrzeby, oraz zalety i wady wynikające z adopcji kota.

jak wybrać odpowiedniego kota do domu

Rasa powinna odgrywać ogromną rolę w Twojej decyzji, ponieważ niektóre rasy są bardziej figlarne i przyjazne od innych. Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć, jest to, czy chcesz adoptować kota ze schroniska, czy kupić go od hodowcy, a także – czy powinieneś przygarnąć dorosłego kota, czy może małego kociaka. Jest to skomplikowany proces.

W takim razie, jak wybrać odpowiedniego kota?

Powiedzmy, że zdecydowałeś się odwiedzić schronisko, aby dać któremuś ze zwierzaków szansę na lepsze życie. Znajdziesz tam mnóstwo różnych osobowości i ras, skąd masz widzieć, jak wybrać odpowiedniego kota?

Niektórzy eksperci radzą, aby pobawić się ze wszystkimi kotami na raz. To pozwoli Ci poznać je lepiej, niż gdybyś patrzył na nie zza krat klatki. Będąc z nimi, powinieneś przeanalizować ich osobowości, sposób, w jaki się bawią oraz to, jak odnoszą się do Ciebie oraz do innych kotów.

Jeśli masz w domu dziecko, zalecamy zabranie go do schroniska. Niech zrobią to samo, co opisaliśmy wyżej. Dzięki temu znajdziesz kota, który najlepiej będzie pasował do Twojej rodziny.

kot i dziecko

Tak, jak narodziny dziecka, tak i pojawienie się kota zmieni Twoje życie i będziesz musiał się do niego dopasować. 

A co, jeśli postanowię kupić kota od hodowcy?

Proces wygląda niemal identycznie, jednak zamiast wizyty w schronisku, musisz udać się do zaufanego i odpowiedzialnego hodowcy – nigdy do pseudohodowlii.

Nie wybieraj kota w oparciu o jego wygląd. Kot może wydawać się słodki z wyglądu, ale pamiętaj, że musisz wziąć pod uwagę jego cechy charakteru. Powinieneś zapoznać się z cechą osobowości rasy, która Cię interesuje, a więc zanim podejmiesz ostateczną decyzję poczytaj o różnych rasach.

Tak, jak w przypadku zwierząt ze schroniska, tak i tutaj powinieneś pobawić się ze wszystkimi kotami na raz. Jak wspomnieliśmy wcześniej, celem jest znalezienie pupila, który Cię rozczuli i będzie kompatybilny z całą rodziną.

Mam psa: czy można adoptować też kota?

Przyjaźnie między psami i kotami są częściej spotykane, niż może Ci się wydawać, więc nie martw się zbytnio o łączenie tych dwóch gatunków. Powinieneś się raczej zastanowić, czy Twój pies jest gotowy mieć przy sobie kota.

kot z psem

Twój pies powinien być na tyle ułożony, aby być w stanie zaakceptować nowego członka rodziny, ponieważ będzie on z Wami do końca życia. Nie chcesz więc, aby zwierzęta biegały po mieszkaniu niczym Garfield i Odie.

Dlatego pies musi wiedzieć nie tylko, jak żyć z ludźmi, ale też z innymi zwierzętami. Ponadto nie możesz po prostu wprowadzić kota do domu bez odpowiedniego przygotowania.

O czym jeszcze należy pamiętać:

  • Kocięta szybciej przyzwyczajają się do nowych miejsc niż dorosłe koty. Po ukończeniu trzech miesięcy koty zdobywają podstawowe zrozumienie swojego ciała, co pomoże zapobiec wypadkom w Twoim domu i umożliwi tresurę.
  • Szczepienia i inne badania lekarskie są niezbędne, zwłaszcza, jeśli adoptujesz kota ze schroniska. Chodzi w końcu o to, aby mieć kompana, który będzie z Tobą jak najdłużej.
  • Jeśli masz już kota w domu, upewnij się, że zaakceptuje on nowego pupila. Koty są z natury terytorialne, więc wprowadzenie na ich teren kolejnego zwierzaka oznacza naruszenie ich przestrzeni oraz strefy komfortu.