Wymarłe mastodonty – poznaj ich historię

17 sierpnia 2019

Wymarłe mastodonty to ogromne zwierzęta stąpały po ziemi 20 milionów lat temu. Około 20 milionów lat temu daleki krewny dzisiejszych słoni chodził po ziemi. Są często mylone z mamutami, ale wymarłe mastodonty mają nieco inną historię. Wszystkie szczegóły dotyczące tych gigantów znajdziesz w tym artykule.

Historia ewolucji mastodontów

Aby poznać historię stworzeń żyjących w tak odległym okresie nie ma nic, co mogłoby dać nam więcej informacji niż skamieliny. Dzięki nim uważa się, że pierwsze mastodonty pojawiły się między 20 a 27 milionami lat temu, w okresie znanym, jako Oligocen. To znaczy wcześniej niż mamuty, inne prehistoryczne giganty.

Pierwsze obszary, gdzie pojawiły się te zwierzęta odpowiadają geograficznemu położeniu dzisiejszej Euroazji. Był to superkontynent tworzący Europę i Azję. Stamtąd skamieliny wskazują, że mastodonty przeniosły się również do Afryki i Ameryki.

szkielet mastodonta
Uważa się, że wymarłe mastodonty zamieszkiwały te obszary przez całym Plejstocen – 2,5 miliona lat temu – i przez część Holocenu, który trwa do dziś.

Kiedy i dlaczego wyginęły mastodonty?

Wymarcie tych zwierząt jest nadal przedmiotem dyskusji w społeczności naukowej. Chociaż istnieje konsensus co do tego, kiedy – między 10 000 a 8 000 lat temu podczas ostatniego zlodowacenie – wciąż nie jest jasne jak do tego doszło.

Początkowo sądzono, że polowania pierwszych ludzi miały coś wspólnego z ich wymarciem. Jednak ostatnie badania sugerują, że w niektórych regionach Arktyki mastodonty był już w fazie wyginięcia przed przybyciem ludzi.

Istnieją jednak inne czynniki, które bezpośrednio wpłynęły na wyginięcie tego gatunku. Są to zmiany klimatu, a w konsekwencji zmniejszenie liczby siedlisk mastodontów. Według najnowszych badań gruźlica miała również wiele wspólnego ze zniknięciem tego gatunku.

Jak wyglądały wymarłe mastodonty?

Już sama nazwa wskazuje, że mowa o gigantycznym zwierzęciu. Jednak należy podkreślić, że pomimo jego dużego rozmiaru – od dwóch do czterech metrów wysokości i około sześciu ton wagi – były nieco mniejsze niż mamuty i bardziej podobne do słoni w ich obecnej formie. Ważne jest, aby pamiętać, że mastodonty i mamuty to dwa różne gatunki, chociaż oba należą do rodziny słoniowatych.

Ciało wymarłego mastodonta pokryte było gęstym. podwójnym futrem, idealnym dla zimnego środowiska, w którym żyły. Głowa była nieco bardziej płaska niż u mamuta. Posiadał też długie, zakrzywione kły na górnej szczęce. Uważa się, że samce posiadali również obronę w dolnej szczęce. Łapy były również krótsze i bardziej wytrzymałe w porównaniu do mamuta.

mastodonty

Największa różnica możemy znaleźć w ich diecie, a co za tym idzie w uzębieniu. Oba gatunki były roślinożerne, ale sposób żywienia był różny. Mamuty posiadały proste zęby trzonowe, podobne do słoni, które znamy. Zęby te były idealne do żywienia się trawą i liśćmi.

Z drugiej strony specjalnie do tego przygotowane zęby trzonowe mastodonta wraz z kłami pozwalały im również na zrywanie gałęzi i kawałków drzew, którymi później się żywiły.

  • Mothé, D., AviLLA, L. S., ZhAo, D., Xie, G., & Sun, B. (2016). A new Mammutidae (Proboscidea, Mammalia) from the Late Miocene of Gansu Province, China. Anais da Academia Brasileira de Ciências88(1), 65-74.

 

  • Rohland, N., Reich, D., Mallick, S., Meyer, M., Green, R. E., Georgiadis, N. J., … & Hofreiter, M. (2010). Genomic DNA sequences from mastodon and woolly mammoth reveal deep speciation of forest and savanna elephants. PLoS biology8(12), e1000564.