Czy psy mają duszę? Fakty

25 grudnia 2018

Biorąc pod uwagę zachowanie zwierząt domowych i wierzenia religijne możemy odważyć się na interpretację, że psy mają duszę.

Mówią, że psy widzą aurę wokół ludzi i że ich uczucia są lepsze od uczuć innych zwierząt. Ale czy to prawda, czy psy mają duszę? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Psy i dusza – co mówi religia?

Jeszcze kilka lat temu Kościół i wielu wierzących uważało, że zwierzęta – ogólnie – nie mają duszy. Jednak dwaj z trzech ostatnich papieży, Jan Paweł II i Franciszek I, zmienili to stwierdzenie i uznali, że skoro są żywymi istotami, mają „zarezerwowane specjalne miejsce w niebie”.

Wielu księży i ​​proboszczów zachęca wiernych do przychodzenia na msze ze zwierzętami domowymi i niekoniecznie dlatego, że psy są coraz częściej uważane za członków rodziny. To właśnie od duchowieństwa wychodzi stwierdzenie, że zwierzęta domowe mają duszę, podobnie jak ludzie.

Kościół katolicki uznał, że istoty te pomagają samotnym, przygnębionym lub chorym ludziom, a zatem są godne wejścia do nieba. Oczywiście, nie każdy myśli w ten sposób… Czy psy mają duszę?

Tym, kto dał początek zmianom był Jan Paweł II. Twierdził, że „zwierzęta posiadają boski pierwiastek” wyraźnie nawiązując do duszy. Po jego słowach wkrótce rozpoczęła się debata teologów, zakonników, ekologów i ateistów.

pies na plaży

Papieże o zwierzętach

W tamtym czasie, na początku lat 90., kontrowersje pojawiły się również w środkach masowego przekazu, gdzie pojawiły się nagłówki takie, jak „Papież otwiera niebo zwierzętom” lub „Zwierzęta mają duszę podobnie jak ludzie”.

Karol Wojtyła, bardziej znany jako Jan Paweł II tłumaczył po swoich wypowiedziach, że jego słowa zostały wypowiedziane na podstawie nauk zawartych w Świętych Pismach, gdzie przypomina się, że człowiek powinien być solidarny ze wszystkimi żywymi istotami, bez rozróżnienia między ludźmi i zwierzętami.

Po pewnym czasie wiadomość ta straciła na ważności i kontrowersyjne stwierdzenie zostało zapomniane na prawie dwie dekady, kiedy Papież Franciszek powiedział, że „życie po śmierci nie jest darem tylko dla wierzących, ale także dla zwierząt. ”

Stanowisko Papieża, którego imię pochodzi właśnie od św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt oraz natury było bardzo jasne. Stwierdził, że „niebo jest otwarte dla wszystkich stworzeń. Tam otrzymują miłość i radość Boga bez granic”.

Warto zauważyć, że poprzedni papież, Benedykt XVI, chociaż był miłośnikiem kotów, powiedział, że zwierzęta są „ograniczone” do życia na ziemi.

pies nałące

Poza religią katolicką warto wiedzieć, co mówią inne wyznania. Na przykład, buddyzm twierdzi, że ci, którzy zachowują się niepoprawnie, wcielą się w zwierzę w swoim następnym życiu.

Islam wskazuje, że należy okazywać miłosierdzie wobec wszystkich żywych stworzeń, a judaizm zaleca traktowanie zwierząt ze współczuciem. Jednak nikt nie odpowiada na pytanie, czy psy naprawdę mają dusze.

Czy psy mają duszę?

Aby kontynuować analizę tego stwierdzenia, musimy wziąć pod uwagę, w jaki sposób działa ta żywa istota, czyli nasz zwierzak. Jak wielokrotnie stwierdzono, psy nie potrafią odróżnić dobra od zła.

To prawda, że kiedy popełniają jakiś błąd wydają się żałować (zwłaszcza jeśli są karani), ale w momencie popełniania czynu nie ma konkretnej oceny moralnej. Pies zachował się w ten sposób, ponieważ kierował się instynktem, doświadczeniem lub zwyczajami… Nie rozumowaniem, a tym bardziej duszą.

Z drugiej strony miło słucha się właścicieli zwierząt domowych, którzy twierdzą, że zwierzęta mają duszę podobną do duszy dziecka. Wynika to z jego życzliwości, pomysłowości i bezwarunkowego poświęcenia.

Tak więc, jeśli psy mają dusze… czy idą do nieba, kiedy umierają? Pewien film dla dzieci pokazał nam, że tak się dzieje. Może to być pocieszeniem, gdy tracimy naszego czworonożnego przyjaciela.

  • Regan, T. (1997). The rights of humans and other animals. Ethics and Behavior. https://doi.org/10.1207/s15327019eb0702_2
  • Gunderman, R. (2016). Whatever the soul is, its existence can’t be proved or disproved by natural science.