Muszyca u psów – przyczyny, objawy i leczenie

17 marca 2019
Powierzchowne rany na skórze są doskonałym siedliskiem dla larw wylęgających się z jajek złożonych przez muchy. Muszyca u psów może być śmiertelna, jeśli larwy dostaną się do ważnych narządów, takich jak mózg. Objawy tej choroby to gorączka, ból, biegunka, brak apetytu, czyraki, wrzody i swędzenie.

Muszyca u psów jest chorobą atakującą tysiące zwierząt każdego roku. Jest to zarówno nieprzyjemne dla zwierzaków schorzenie, jak i nieprzyjemny widok. W dzisiejszym artykule dowiecie się o przyczynach, objawach i leczeniu tej choroby.

Jak wiadomo, posiadanie wiedzy na temat zdrowia Twojego pupila, zanim on zachoruje, może zapewnić mu lepszą jakość życia.

Muszyca u psów: co to takiego?

Jest to choroba pasożytnicza, która pozostawia otwartą ranę na powierzchni skóry, w której muchy składają jaja. Jaja te następnie zmieniają się w robaki, które żywią się tkanką skórną zwierzęcia. Kiedy to nastąpi, produkują one enzym, który uszkadza skórę zwierząt.

Robak przebywający wewnątrz rany sprawia, że jest ona ciągle wilgotna i nie może się zagoić. Larwy rozprzestrzeniają się nawet na skórze, powodując, że zwierzę odczuwa duży ból.

Chociaż larwy odżywiają się głównie skórą, mogą dostać się do wnętrza ciała poprzez rany i wpłynąć na główne narządy.

Przyczyny muszycy u psów

Zazwyczaj, aby nastąpił rozwój muszycy, na skórze zwierzęcia musi istnieć otwarta rana, która pozwala muchom przeniknąć do tkanek skóry. Muchy zazwyczaj ukrywają się i jak tylko na zwierzęciu pojawi się ranka, szybko ją odnajdują i składają w niej jaja.

muszyca u psów

Rany są czasami bardzo małe, spowodowane nadmiernym lizaniem, zadrapaniem ostrą rośliną, bójką lub drapaniem się. Zawsze rozwijają się na obszarach, których pies nie może polizać, ponieważ ta prosta czynność spowodowałaby pozbycie się jaj.

Pamiętaj, że larwy są zawsze małe na początku, ale kiedy odżywiają się tkanką zwierzęcia zaczynają rosnąć, a stan rany szybko się pogarsza.

W miarę jak rana rośnie i staje się bardziej widoczna, więcej much może złożyć w niej swoje jaja, co z kolei powoduje poważniejsze obrażenia u psa. Larwy mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia, ponieważ mogą one dotrzeć do mózgu lub innych ważnych narządów.

Muszyca u psów – objawy

Objawy muszycy u psów są następujące:

  • gorączka,
  • ból,
  • biegunka,
  • brak apetytu,
  • czyraki,
  • wrzody,
  • swędzenie i drapanie.

Jeśli codziennie sprawdzasz skórę swojego zwierzęcia, możesz zauważyć, czy na jego ciele nie znajdują się jakieś jaja lub larwy. Powinieneś szczególnie dokładnie sprawdzać środek grzbietu psa, uszy i inne obszary, do których nie sięga jego język. W ten sposób możesz znaleźć larwy, zanim zaczną one uszkadzać tkanki Twojego pupila.

Diagnoza i leczenie muszycy u psów

Aby zdiagnozować tę chorobę u psa, niezbędne jest jedynie powierzchowne badanie, aby stwierdzić, czy w ciele obecne są robaki. Weterynarz może przeprowadzić kilka testów, aby upewnić się, że obrażenia nie są poważniejsze, niż się może wydawać.

Aby leczyć muszycę u psów, należy dokładnie wyczyścić ranę. Zanim to zrobisz, dobrze jest założyć psu kaganiec, aby nie mógł Cię ugryźć, ponieważ czynność ta może być bardzo bolesna.

leczenie muszycy u psów

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to bardzo ostrożnie wyciąć futro lub sierść wokół rany, za pomocą nożyczek. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ją wyczyścić. Weterynarz może polecić Ci produkt w sprayu, który może pomóc w wyciąganiu larw.

Po rozpyleniu produktu usuń robaki jeden za drugim za pomocą pęsety. Kiedy upewnisz się, że już wszystkie larwy zostały wyciągnięte, zdezynfekuj ranę betadiną lub innym środkiem. Aby złagodzić ból, możesz podać psu antybiotyki przepisane przez lekarza.

Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że pies nie liże i nie drapie ran, jest założenie bandaża lub założenie kołnierza, jeśli to konieczne. Jeśli uważasz, że nie będziesz w stanie tego zrobić, zabierz zwierzaka do specjalisty, aby pomógł on w tych czynnościach. W takim przypadku jedyne, co będziesz musiał zrobić sam, to podawanie psu antybiotyków.