Dlaczego psy się otrząsają? Przyczyny

10 września 2018

Wszyscy właściciele czworonogów widzieli wielokrotnie jak ich psy się otrząsają głowy w stronę ogona. Jest to zachowanie całkowicie naturalne, aczkolwiek może świadczyć o jakimś dyskomforcie u zwierzaka.

Posiadanie wiedzy na temat Twojego pupila i jego zachowań jest bardzo pomocne. Dlatego warto wiedzieć czy gdy psy się otrząsają, jest to powód do zmartwień?

Dzisiaj zajmiemy się potencjalnymi powodami, dla których psy mogą się tak zachowywać. Może to być wiedza bardzo użyteczna przy kolejnej wizycie u weterynarza.

5 głównych powodów, dla których psy się otrząsają

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, istnieje wiele różnych powodów, które mogą powodować, że pies nerwowo się otrząsa.

Czasem warto się zastanowić czy powody są głównie wywołane przez jakąś konkretną sytuację lub czynnik zewnętrzny czy przez nieprawidłowości w zdrowiu zwierzaka.

Powinniśmy również obserwować czy otrząsaniu nie towarzyszą inne objawy.

Czy psy się otrząsają po kąpieli?

Jest to najczęstsza przyczyna, dla której psy się otrząsają. Zwierzęta po prostu pragną się osuszyć po kąpieli lub po spacerze w deszczowy dzień. Pies potrafi się w ten sposób pozbyć ponad 70% wody jaka gromadzi się na jego sierści i skórze.

Psy instynktownie osuszają się z kilku różnych powodów. Po pierwsze zwierzę w chwili, gdy jest mokre dużo więcej waży, co skutkuje tym, że trudniej mu się poruszać i jest to niewygodne. Za pomocą otrząsania pies czuje natychmiastową ulgę, a jego samopoczucie się poprawia.

pies w kąpieli

Szczególnie w bardzo gorące dni psy uwielbiają się schładzać w wodzie. Nie oznacza to jednak, że lubią być mokre przez długi czas.

Upał w połączeniu z dużą wilgotnością sierści wywołuje coś podobnego do efektu cieplarnianego u psa. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie.

Gorący i wilgotny klimat sprzyja również gwałtownemu rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Właśnie z tych powodów psy pragną się osuszać kiedykolwiek tylko mogą. W szczególności w okolicach psyka i uszu.

Czy pies często się drapie, a następnie otrząsa?

Jeżeli Twój pies się otrząsa i równocześnie nerwowo drapie lub ociera o różne obiekty, to może być to świadectwem obecności pasożytów. Wszy, kleszcze lub pchły mogą żerować na skórze psa, powodując podrażnienia.

Pasożyty nie tylko powodują uczucie świądu, ale również często wywołują alergie, stany zapalne i poważniejsze choroby.

Aby zapobiegać infekcjom, bardzo ważne jest, aby regularnie stosować środki przeciw pasożytnicze u psa. Wybór środków jest bardzo bogaty i bez problemu mona kupić je w każdym dużym sklepie. Możemy się zdecydować na specjalne obroże, spreje, mydła i inne.

Czy Twój pies spędza dużo czasu na świeżym powietrzu?

Zwierzęta, które przebywają dużo czasu na dworze mają ciągły kontakt z zanieczyszczeniami i alergenami (pyłki, kurz, pleśń). Większość psów uwielbia bawić się w brudnej ziemi, kopać, biegać w trawie czy w stosie liści.

pies na dworze

Turlanie się po brudnej nawierzchni z czasem może wywoływać u psa uczucie swędzenia skóry. Z tego powodu zwierzaki, które regularnie bawią się zewnątrz często się otrząsają, aby oczyścić swoją sierść z zanieczyszczeń.

Czy Twój pies zmaga się ze stresem lub lękiem?

Psy żyjące w nieprzyjaznym otoczeniu lub te, które mają bardzo mało aktywny tryb życia często rozwijają objawy depresji i stresu wywołane nudą. Jest to spowodowane tym, że nie mają możliwości prawidłowej utylizacji ich energii i napięć.

Każdy pies potrzebuje regularnie rozładowywać swoją energię. Stres spowodowany brakiem aktywności może powodować zmiany w zachowaniu i nawykach naszego czworonoga.

Wiele psów otrząsa się w celu rozładowania skumulowanej energii. W tym przypadku zachowanie to pomaga poczuć im się lepiej.

Pomoże to utrzymać zdrowie psychiczne i fizyczne psa w dobrym stanie.

Czy Twój pies otrząsa swoją głowę i uszy?

W chwilach, gdy pies otrząsa często swoją głowę może oznaczać objawy chorobowe w obrębie jego uszu. Może to być spowodowane infekcją lub stanem zapalnym kanałów usznych. Otrząsanie może wywołać również prezencja ciała obcego w uszach psach.

Jeżeli zaobserwujesz takie zachowanie u Twojego czworonożnego przyjaciela, to delikatnie zbadaj jego uszy.

Jeżeli nic nie znajdziesz, zalecamy wizytę u weterynarza, który z pewnością postawi prawidłową diagnozę.

featured-post url=”https://twojezwierzeta.pl/psy-reaguja-dzwiek-deszczu/”]