Cieczka – czy można wówczas kąpać psa?

6 kwietnia 2019
Cieczka występuje u suczek kilka razy w roku a pierwszy raz pojawia się w wieku od 9 do 12 miesiąca życia.

Wiele osób słyszało, że nie jest zdrowe dla kobiety, aby kąpać się podczas menstruacji. Wielu wciąż wierzy, że to prawda, a niektórzy uważają, że to mit. Niezależnie od przypadku, wielu z nas zastanawiało się, czy można kąpać suczkę, gdy występuje u niej cieczka.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Cieczka u suczek

Samica po raz pierwszy doświadczy cieczki między 9 a 12 miesiącem życia i cykl będzie powtarzany dwa razy w roku. Składa się z czterech etapów: okres przed cieczką, cieczka, okres po rui i okres bezrujowy.

Etap przed cieczką może trwać od dziewięciu do piętnastu dni, mogą wówczas występować czerwonawo-brązowe upławy. Drugi etap również trwa około dziewięciu dni, a srom ma czerwonawy wygląd i pęcznieje.

Następny etap może trwać do 80 dni, a suczka może sprawiać wrażenie, jakby była w ciąży. W rzeczywistości na tym etapie pies może doświadczać ciąży urojonej.

Wreszcie etap bezrujowy jest najdłuższy i można powiedzieć, że jest podobny do momentu, w którym kobieta rozpoczyna fazę owulacji. Może jednak trwać do 250 dni. Tak bywa w przypadku niektórych ras, które mają cieczkę tylko raz w roku.

Jak się dowiedzieć, czy Twoja psina ma cieczkę

Istnieje wiele zauważalnych czynników, które wskazują, że Twój pies ma cieczkę. Oto niektóre z nich:

  • Wahania nastroju. Oczywiście, cykl cieczki ma podłoże hormonalne, a zmiany nastroju są normalne. Zwierze może mieć różne zmiany w nastroju.
  • Obrzęk sutków. Gdy suczka ma cieczkę, jej sutki będą spuchnięte i wrażliwe na dotyk.
  • Obsesyjne zainteresowanie ze strony samców. Jeśli nagle zaczniesz dostrzegać wokół swojej suczki wielu samców, najlepiej jest odejść, jeśli nie chcesz mieć szczeniąt. Jest to pewny znak, że Twój pies ma cieczkę.
  • Krwawienie. Możesz nie zauważyć niektórych z wymienionych powyżej objawów, ale krwawienie jest najbardziej oczywistym sygnałem, że Twoja psina ma cieczkę.
Kobieta przytulająca psa.

Kiedy już wiesz o cyklu określającym cieczkę i o tym, jak ją zidentyfikować, możesz zastanowić się nad odpowiedzią na następujące pytanie: Czy możesz kąpać psa podczas cieczki?

Kąpanie suczki podczas cieczki: tak czy nie?

Powiedzmy to jasno: odpowiedź brzmi „tak”. Nie ma nic złego w kąpieli psa w tym czasie, o ile podejmujesz pewne środki ostrożności. Kąpiel będzie niezbędna, jeśli wypływ krwi jest obfity, a zwierzę będzie czuć się lepiej i bardziej sucho dzięki dobrej higienie.

Jednak będziesz musiał unikać wywołania stresu z powodu zmiany nastrojów swojej ulubienicy. Więc nie spiesz się i nie zmuszaj swojego psa.

Używanie zwykłego pozytywnego wzmocnienia zawsze działa. Możesz użyć zwykłego szamponu, ale zachowaj ostrożność podczas mycia intymnych części.

Reguluj temperaturę wody, aby była zawsze letnia. Woda, która jest zbyt zimna lub gorąca, może spowodować u suczki szok i pogorszyć jej samopoczucie.

Kąpanie psa.

Używaj czystego ręcznika podczas suszenia, ponieważ jej intymne części są w tym czasie wyjątkowo wrażliwe i mogą ulec zakażeniu. Spróbuj użyć miękkiego materiału, który jest przyjemny w dotyku, a to sprawi, że po​​czuje się lepiej.

Z drugiej strony pamiętaj, że psy tracą więcej sierści podczas cieczki. Dlatego dobrze jest wyczesać psa przed i po kąpieli.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami a nie będziesz miał problemu z kąpielą suczki, która ma cieczkę. Istnieje wiele mitów na temat wielu rzeczy, ale bycie dobrze poinformowanym to najlepszy sposób na podejmowanie dobrych decyzji.