Dirofilarioza u psów: leczenie i zapobieganie

18 sierpnia 2019
Choroba ta jest dość powszechna, łatwa do zapobiegania i leczenia, ale może potencjalnie powodować poważne problemy z sercem.

Dirofilarioza u psów pochodzi od gatunku robaka o nazwie Dirofilaria. Ta pasożytnicza choroba jest łatwa w leczeniu i zapobieganiu, ale może być bardzo niebezpieczna dla Twojego psa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ją wyleczyć.

Dirofilarioza – co ją powoduje?

Jedna z najbardziej znanych postaci tej infekcji pochodzi od Dirofilaria immitis. Zwykle słyszymy jednak nazwę „nicień”. Dorosłe robaki zajmują tętnicę płucną i prawą komorę serca. Młodsze osobniki (mikrofilarie) zwykle pojawiają się w obwodowych komórkach krwi.

Istnieją dwa rodzaje, które są najbardziej powszechne: Dirofilaria immitis (w Stanach Zjednoczonych) i Dirofilaria retens (w Europie).

Kleszcze i komary są najczęstszymi nosicielami i przekaźnikami tej choroby: to w szczególności komary ją rozprzestrzeniają. Jednym z głównych problemów związanych z tym schorzeniem jest to, że w niektórych przypadkach mogą się one przenieść na ludzi.

dirofilarioza

Gdy owady spożywają zakażoną krew, mogą rozprzestrzeniać mikrofilarie, które dostają się do krwioobiegu psa i rosną w tętnicy płucnej.

Jakie rodzaje psów są zagrożone?

Dirofilarioza występuje głównie u psów w wieku 3-6 lat. Nigdy nie pojawia się u zwierząt powyżej 10 roku życia. Jest ona szczególnie powszechna u samców o krótkich włosach – jeśli więc jesteś właścicielem takiego zwierzaka, musisz podjąć szczególne środki zapobiegawcze.

Dirofilarioza jest również częsta u psów myśliwskich, bo podobnie jak w przypadku boreliozy, jej przekaźnikiem są kleszcze. Psy myśliwskie spędzają dużo czasu na zewnątrz i w lesie. Tam znacznie łatwiej mogą one złapać kleszcza.

Ryzyko zachorowania psa zależy również od tego, gdzie mieszkasz. Dbaj o swojego przyjaciela, jeśli mieszkasz w okolicy, w której są komary i kleszcze, zwłaszcza wiosną i latem.

Przyczyny i diagnoza

Dirofilarioza u dorosłych psów powoduje zapalenie wsierdzia i ostatecznie pochłania całe światło, co zmniejsza średnicę i elastyczność naczyń krwionośnych. Może ona również powodować wysokie ciśnienie krwi, niewydolność serca, niewydolność wątroby i zespół głównej żyły górnej.

Larwy mogą także powodować nadwrażliwe zapalenie płuc i zatory płucne. Większość poważnych objawów dotyczy serca, więc pies może szybko się męczyć.

choroby psów

Jedyny sposobem na uzyskanie jasnej diagnozy jest wizyta u weterynarza. Lekarz wykona badania krwi i barwienia, aby sprawdzić, czy Twoje zwierzę będzie miało pozyt

Leczenie i zapobieganie

Istotną kwestią w tej chorobie jest leczenie objawów. Do tego potrzebujesz heparyny, leków moczopędnych i innych środków oraz odpowiedniej diety. Niektóre poważne przypadki schorzenia będą wymagać operacji.

Twój weterynarz może przepisać iwermektynę, aby pozbyć się mikrofilii – to najlepszy sposób na zabicie pasożytów. W przypadku dorosłych psów głównym celem jest leczenie objawów za pomocą leków takich jak lewamizol.

Innym sposobem zapobiegania tej chorobie jest częste sprawdzanie, czy pies nie ma kleszczy oraz natychmiastowe ich usuwanie. Jeśli Twój pies został ukąszony, najlepiej jest wybrać się do weterynarza, zwłaszcza jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie dirofilarioza często występuje.

W większości przypadków przestrzeganie tych wskazówek i dbanie o aktualne szczepienia i odrobaczanie powinny zapewnić bezpieczeństwo Twojemu psu.