Jak pies się starzeje? - zobacz, co o tym mówią badania

31 Październik, 2019
Apatia i zachowania agresywne u starszych psów mogą wzrastać z powodu obawy przed odrzuceniem.
 

Przy obliczaniu wieku psów zawsze się uogólnia, mówiąc, że jeden rok życia psa można porównać do siedmiu lat życia człowieka. Czyli dwuletni pies powinien mieć taki wigor jak czternastoletni chłopiec. Zasada ta różni się jednak w zależności od rasy i wielkości. Należy również uwzględnić szereg charakterystycznych zmian fizycznych i behawioralnych. Dlatego na to, jak pies się starzeje, ma wpływ wiele czynników.

Oczekiwana długość życia przeciętnego psa wynosi około 12 lat, choć liczba ta różni się w zależności od czynników fizycznych, genetycznych, środowiskowych lub żywieniowych.

Jednak niezależnie od tego, jak jest duży, w momencie, gdy lekarz weterynarii stwierdza, że pies się starzeje, właściciele są często zdezorientowani. Na ogół chociaż weterynarze uważają, że pies starzeje się po siedmiu lub dziewięciu latach.

W rzeczywistości jednak, większość z nich przyspiesza ten wiek już do pięciu lub siedmiu lat. Aby dokładnie ustalić początek starzenia, eksperci przyglądają się więc serii zmian zarówno w wyglądzie, jak i w zachowaniu.

Oznaki, które pomagają zrozumieć, że pies się starzeje

 • Zmiany koloru umaszczenia. Podobnie jak u ludzi, pojawienie się siwych włosów jest jedną z najbardziej zauważalnych oznak starzenia się u psa. Zwykle to posiwiałe futro koncentruje się na pysku i wokół oczu.
 
 • Zmiany degeneracyjne dotykające oczy. Utracie wzroku, która może doprowadzić do zaćmy, może towarzyszyć zapadnięcie się oczu. Obserwuje się również obecność brązowych plam lub inne zmiany morfologiczne, których w młodości nie było na zdrowych oczach.
 • Wahania masy ciała. Chociaż może się zdarzyć, że spadek aktywności przyczynia się do przyrostu masy ciała, zwykle z wiekiem następuje raczej jej utrata. Powodem jest niższy apetyt zwierzęcia, który prowadzi do zmniejszenia ilości pokarmu i częstotliwości spożywania.
Jak starzeją się psy

  • Zmiany w oddawaniu moczu. Niemożność zatrzymania moczu nie powinna być karana, ponieważ jest to kolejny objaw starzenia się psa. Jednocześnie obniżenie funkcji pokarmowych może powodować przewlekłe zaparcia.
 • Apatia. Ból fizyczny lub brak energii może prowadzić do izolowania się zwierzęcia. Tak więc psy, które nie chcą, aby inni członkowie rodziny im przeszkadzali, mają tendencję do ukrywania się lub drzemania dłużej niż zwykle.
 • Agresywne zachowanie. Ponure zachowanie zwykle łączy się z gwałtownymi reakcjami w przypadku, gdy zwierzę czuje urazę do swoich dolegliwości. Ponadto czynnik strachu wzrasta wraz z wiekiem i prowadzi do nieproporcjonalnych reakcji w celu ochrony.
 
 • Dezorientacja i powtarzające się zachowania. Zapominanie i inne zaburzenia psychiczne mogą prowadzić do potykania się. Można również zauważyć nerwowe tiki lub inne nieprawidłowości.

Wskazówki paliatywne dla właściciela, którego pies się starzeje

Chociaż upływ czasu jest niekwestionowaną rzeczywistością, w ostatnich latach właściciele mogą przyczynić się do złagodzenia gorszego samopoczucia u zwierzaka.

Przede wszystkim nie należy zaniedbywać pełnych przeglądów stanu zdrowia przynajmniej raz w roku. Ponadto ważne jest, aby odpowiednio podchodzić do problemów z jedzeniem i aktywnością fizyczną. To, jak Twój pies się starzeje, wiąże się bezpośrednio z jakością i ilością opieki, jaką od Ciebie otrzymuje. Szczególnie dotyczy to tych aspektów w aspektach, które najbardziej zmieniają się wraz z wiekiem.

Starsze psy zazwyczaj wymagają mniejszej ilości kalorii i mniej tłuszczu, ponieważ ich aktywność metaboliczna ma tendencję do zmniejszania się.

Co mogą zrobić właściciele, gdy ich psy się starzeją

W tym celu wiele marek karm produkuje specjalne preparaty dla psów w starszym wieku. Pożywienie takie zawiera z kolei większy procent błonnika, aby pomóc w zwalczaniu zaparć. Przejście na nową dietę dla trzeciego wieku, jak w każdym innym przypadku, powinno zawsze odbywać się stopniowo. Należy również sprawdzić, czy zarówno przyjmowanie pokarmu, jak i oddawanie i wygląd stolca są normalne.

 

Chociaż starsze psy mają często tendencję do izolowania się, właściciele muszą zrobić wszystko, co możliwe, aby pobudzić ich motywację. Ćwiczenia są niezbędne do zapobiegania problemom z kośćmi i mięśniami, a także przyczyniają się do szczęścia i dobrego samopoczucia psychicznego naszego pupila.

 • Panzarella, G. (S.f). DiamondbackDrugs. 10 Signs Your Dog or Cat Is Getting Old: Behavior Changes in Aging Pets. Recuperado de https://www.diamondbackdrugs.com/10-signs-your-dog-or-cat-is-getting-old-behavior-changes-in-aging-pets/
 • Seymour, K. (2014). VetStreet. Aging Pets: Senior, Geriatric and What It All Means to Experts and Readers. Recuperado de http://www.vetstreet.com/our-pet-experts/aging-pets-senior-geriatric-and-what-it-all-means-to-experts-and-readers
 • VetStreet. (2015). What to Expect When Your Dog Gets Older. Recuperado de http://www.vetstreet.com/our-pet-experts/what-to-expect-when-your-dog-gets-older