Argentine Pila - mała naga rasa psów

10 Kwiecień, 2019
Argentine Pila Dog to przedstawiciel nagiej rasy psów, wywodzący się z Argentyny. Świetnie sprawdza się jako zwierzę domowe. Rasa ta jest rzadko spotykana, choć niesie ze sobą masę pozytywnych cech. Jest mały, czuły, wesoły i skłonny do zabawy. Dowiedz się więcej na jego temat.
 

Argentine Pila Dog ma wiele wspólnego z nagim psem peruwiańskim i meksykańskim. Te trzy przykłady przedstawiają enemiczne rasy Ameryki Łacińskiej i charakteryzują się bezwłosym usposobieniem.

Dla tych, którzy nie są oswojeni z nagimi rasami – skóra Argentine Pila może wydawać się obarczona chorobą. Nic bardziej mylnego. Odkryta, naga skóra to największa zaleta i cecha charakterystyczna tych ras.

Mimo wszystko, oprócz zalet – naga skóra psa posiada też pewne wady i obciążenia. Niestety podatna jest na wszelkie choroby skóry. Między innymi zapalenia i podrażnienia. Z tego powodu należy ze szczególną uwagą dbać i pielęgnować skórę tych psów. Przy odpowiedniej opiece Argentine Pila Dog jest zwierzęciem długowiecznym. Może dożyć nawet 20 lat!

Skąd wywodzi się ta rasa? Jej korzenie sięgają północnej Argentyny. Cenione są ze względu na swoją interesującą, miękką skórę.

Według argentyńskich legend, nagie psy przybyły do Ameryki Łacińskiej jako dar od Inków, którzy podarowali im psy w celu wzmocnienia przyjacielskich więzi.

Argentine Pila występują w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym. Najbardziej powszechnym jest jednak mały rozmiar psów. Co ważne, w każdym z rozmiarów ich charakterystyczne, podstawowe cechy pozostają niezmienne. Zawsze odznaczają się ogromnym temperamentem.

Jest to rasa czuła i rodzinna. Towarzystwo innych zwierząt nie stanowi problemu. Łatwo dostosowują się też do małych przestrzeni. Wesołe, radosne i beztroskie, ale mimo tego świetnie sprawdzają się w roli strażników naszych domów.

 

Zobacz też: Zwierzęta domowe – dlaczego czynią dzieci zdrowszymi?

Argentine Pila Dog – cechy charakterystyczne psa

Mimo braku dokładnych danych historycznych dotyczących pochodzenia psa uznaje się, że przybył do Argentyny jako prezent od Imperium Inków. Teoria ta wzmocniona jest pokrewieństwem psa argentyńskiego z nagim psem peruwiańskim. 

Co więcej, pomimo swojego zasiedlenia się przez stulecia w Argentynie nie jest rasą zbyt popularną. A na rozpowszechnienie musiał czekać aż do XX. wieku.

Zazwyczaj, choć nie zawsze występuje w postaci całkowicie nagiej, pozbawionej włosów. Ewentualne owłosienie występuje w kilku specyficznych obszarach ciała psów. W niektórych przypadkach włosie znajdziemy na czubku głowy i ogonie. Nie są to jednak bujne czupryny, ale pojedyncze kosmyki.

pila argentine pies 2

U niektórych rzadkich osobników może występować ledwie wyczuwalny puch ze sporadycznymi dłuższymi włosami na plecach.

Mimo iż rasa ta nie jest niezwykle popularna, to łatwo ją rozpoznać. Skóra zazwyczaj ma ciemną tonację, podobną do ołowianego szarego koloru. Znajdziemy też czarne lub brązowawe odcienie skóry, czasami w towarzystwie białych plamek na brzuchu i nogach.

 

Psy Argentine Pila podobnie jak charty mają opływowe linie i mocne nogi. Są szczupłe i proporcjonalne, co czyni je rasą szybką i zwinną. Charakteryzują się wyprostowaną sylwetką i długimi, spiczastymi uszami, osadzonymi na wąskiej głowie. 

Przeczytaj też: Hiszpański chart: wytrzymała rasa o wyjątkowej historii

Miły i energetyczny charakter psa

Jak wspomnieliśmy, jest to świetna domowa rasa psów. Argentine Pila to psy wesołe, czułe i rodzinne, obdarzone ogromną cierpliwością. Jest świetnym wyborem dla aktywnych rodzin. Potrzebują bowiem uwagi i możliwości ekspresji swojej energii. Stworzone są do dynamicznego życia, pełnego zabawy.

psy argentyńskie

Przede wszystkim pomimo swojej niecodziennej energii – dostosują się do każdego rozmiaru domu. Nawet jeśli posiadasz małe mieszkanie, nie obawiaj się zabrania do domu tej niewielkiej nagiej rasy psa. Pamiętaj jednak, że musisz zaoferować psu wiele ruchu w ciągu dnia. Z resztą to nie tyczy się tylko tej rasy.

Na drenaż psiej energii pozwolą codzienne spacery i aktywność fizyczna, a także przyjaźnie z innymi zwierzętami. Co istotne, to nie tylko ma wpływ na zdrowie i nastrój Twojego psa – możesz być pewien, że zapewni dobry nastrój także i Tobie.